Różnice między wynikami pomiaru glukometrem a odczytem z systemu CGM Dexcom

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego wartość pomiaru glukozy we krwi uzyskana przy pomocy glukometru i odczyt z sensora Dexcom nie są dokładnie takie same?

Jednym z wyjaśnień jest to, że glukometr mierzy poziom glukozy z krwi, a Dexcom G7 – z płynu śródtkankowego. Są to dwa różne płyny ustrojowe, dlatego wyniki mogą nie być identyczne, ale oba nadal są prawidłowe. Co więcej – nawet w przypadku jednoczesnego noszenia dwóch sensorów CGM da się zauważyć, że wyniki przez nie uzyskane mogą się od siebie nieznacznie różnić. Jeśli zaś lekarz w tym samym czasie zleci wykonanie badania laboratoryjnego, jego wynik będzie wskazywać jeszcze inną wartość, i to ona powinna być uważana za najdokładniejszą. 


Inne czynniki wpływające na powstanie różnic między wynikiem pomiaru glukometrem a odczytem Dexcom G7 to:

Czystość rąk: Umyj ręce wodą z mydłem (nie środkiem do dezynfekcji rąk) i osusz je. Następnie wykonaj pomiar glukometrem. Wiele niedokładnych wartości wynika z niedostatecznego umycia rąk przed badaniem.

Pierwszy dzień pracy sensora: W przypadku nowo założonych czujników różnice między odczytem uzyskanym przez glukometr a odczytem z systemu Dexcom G7 mogą być większe. Liczby te będą się do siebie przybliżać w ciągu pierwszych 24 godzin działania czujnika.

Nacisk na sensor: Czasami, gdy coś naciska na czujnik, na przykład jeśli na nim leżysz, może to zostać odzwierciedlone w odczytach systemu Dexcom G7. Zmniejsz nacisk, a wyniki powinny być do siebie bardziej zbliżone.

Szybkie zmiany stężenia glukozy w organizmie: Gdy poziom glukozy szybko się zmienia, porównanie wyników pomiaru glukometrem i odczytów systemu Dexcom G7 może być trudniejsze, ponieważ zmiana poziomu glukozy we krwi następuje nieco wcześniej niż w płynie śródtkankowym. Różnice powinny być mniejsze, gdy poziom glukozy się ustabilizuje.

Paski testowe: Upewnij się, że paski testowe do glukometru są przechowywane zgodnie z zaleceniami i nie są przeterminowane. Sprawdź także, czy na pasku testowym znajduje się wystarczająca ilość krwi.


Kalibracja a porównywanie wyników

Kalibracja polega na pobraniu próbki krwi z palca, przeprowadzeniu pomiaru glukometrem i wprowadzeniu otrzymanego w ten sposób wyniku do aplikacji Dexcom G7 lub do odbiornika.

Porównanie ma miejsce wtedy, gdy przeprowadzasz badanie krwi glukometrem, ale nie używasz go do kalibracji, lecz raczej dla własnej informacji i sprawdzenia różnicy. Dexcom G7 umożliwia rejestrowanie stężenia glukozy we krwi bez dokonywania kalibracji.

Wartość poziomu glikemii odczytaną z glukometru można wprowadzić w zakładce Glukoza lub Historia w aplikacji G7. W odbiorniku wybierz Menu > Zdarzenie > Glukoza we krwi.

Jeśli odczyty sensora są przez kilka godzin konsekwentnie znacznie wyższe (lub konsekwentnie znacznie niższe) niż wartości podane przez glukometr, należy rozważyć kalibrację.


Porównanie

Możesz porównać wyniki uzyskane dzięki glukometrowi i systemowi Dexcom G7, aby sprawdzić, jak bardzo są one do siebie zbliżone.

Skorzystaj z tabeli, aby dowiedzieć się, jak odczyt Twojego glukometru wypada w porównaniu z odczytem systemu Dexcom G7. Wykonaj następujące kroki:

  1. W pierwszej kolumnie znajdź wynik pomiaru glukometrem, który jest najbardziej zbliżony do Twojego;
  2. W odpowiadającym mu wierszu sprawdź, czy odczyt Dexcom G7 mieści się w zakresie wskazanym w drugiej kolumnie.

Jeśli wynik z sensora mieści się w zakresie, przyjmij za właściwą liczbę, która najlepiej pasuje do Twoich objawów, niezależnie od tego, czy pochodzi ona z urządzenia Dexcom G7, czy z glukometru. Jeśli wynik z sensora nie mieści się w podanym zakresie, nie sugeruj się wynikiem z Dexcom G7. Zamiast niego użyj wartości podanej przez glukometr.




Ta tabela zawiera wyniki z sensora, które mieszczą się w zakresie ± 20% wartości glukometru dla wartości glukometru ≥70 mg/dL i w granicach ± 20 mg/dL wartości glukometru dla wartości glukometru <70 mg/dL.

Dokładność iCGM jest ustalana przez porównanie z analizatorem laboratoryjnym YSI. Ta tabela służy wyłącznie jako odniesienie.

Kalibracja

Kalibracja sensora Dexcom G7 jest opcjonalna. Może ona sprawić, że Dexcom G7 będzie dokładniejszy lub mniej dokładny w porównaniu z wynikami laboratoryjnymi, powinna też przybliżyć wartości z systemu Dexcom G7 do wartości uzyskanych za pomocą glukometru. Podczas kalibracji należy upewnić się, że:

  1. Masz czyste ręce: umyj ręce wodą z mydłem i osusz je;
  2. Przeprowadzasz kalibrację w ciągu 5 minut od pobrania próbki z palca i wykonania pomiaru glukometrem.

Wskazówki dotyczące kalibracji:

Nacisk na sensor: Jeśli odczyt czujnika wydaje się niedokładny z powodu nacisku na sensor, nie należy przeprowadzać kalibracji. Czujnik powinien sam powrócić do normy po zmniejszeniu na niego nacisku.

Stabilny poziom glukozy: Kalibracja jest najbardziej miarodajna, gdy poziom glukozy jest stabilny. Rozważ wstrzymanie się z kalibracją do momentu, aż poziom glukozy się ustabilizuje. 

Aby skalibrować G7 za pomocą glukometru (opcjonalnie):

Podczas kalibracji G7 za pomocą glukometru pamiętaj:

  1. Przeprowadź kalibrację na jednym urządzeniu wyświetlającym, nawet jeśli używasz zarówno aplikacji, jak i odbiornika.
  2. Kalibrację przeprowadzaj tylko po uzyskaniu wyników z glukometru w zakresie od 40 mg/dL do 400 mg/dL.

Ostrzeżenie o niewykorzystanej kalibracji: Jeśli pojawi się ostrzeżenie o niewykorzystanej kalibracji, należy ponownie pobrać próbkę krwi z palca i przeprowadzić kalibrację.

Aby uzyskać dalsze wsparcie i natychmiastową pomoc, można również skontaktować się z pomocą techniczną.